عکسها و خاطره ها

هر تصویری برای ما انسانها خاطراتی به همراه دارد، شاید سن ما به این تصویر که نزدیک به 80 سال پیش برداشته شده نمی رسد، اما تا به امروز نیز نشانه هایی از خاطرات گذشته ی ما هم درون این عکس قابل مشاهده است .

11A6_72dpi

در قسمت پایین تصویر (غرب پل گرگر) بقایایی از یک کاروانسرا دیده می شود که درگاه ورودی آن سالم است و اتاقهای اطراف این درگاه نیز سالم به نظر می رسد، در گذشته بر ورودی این پل دروازه ای وجود داشته که شب هنگام بسته می شده و مسافران می بایست در این کاروانسرا تا صبح به انتظار می نشستند؛ روانشاد مشهدی محمد قلی پور – پدر مشهدی رجب قلی پور که در کنار این پل شغل فروش میوه و تره بار دارد –  برای من نقل می کرد که دروازه بان این قسمت از شهر بوده و نام امروز دروازه بر این منطقه از شهر نیز به همین دلیل بوده است  .
بقایای این بناها ، یکی مغازه حلیم فروشی آقای ابراهیم حقیقت خواه و یکی دو مغازه روبروی آن و همچنین مغازه نجاری مرحوم غلامعلی بافنده در باریکه ای که بعد از ایجاد میدان 15 خرداد در سمت راست پل (طبق این تصویر) بجا مانده اند .
در سمت چپ کاروانسرا – در این تصویر- قبرستانی را مشاهده می کنید که امروزه تنها مقام علی (ع) از آن بجا مانده است ؛ بقیه دیدنی ها و مقایسه ها را به عهده خود شما می گذارم ، پیروز و شاد باشید .

سعید زاهدزاده

نویسنده: saied

کاردان هنرهای تجسمی و کارشناس باستان شناسی

2 دیدگاه برای “عکسها و خاطره ها”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *