معرفی کتابخانه علامه شیخ شوشتری(ره)

مطلب حاضر بخشی از thمقاله دوست خوبمان جناب آقای ” هادی سرابی ” می باشد که به معرفی کتابخانه موقوفه علامه شیخ شوشتری (ره) پرداخته است ، در کنار این مقاله بنده نیز تصویری نادر از علامه شیخ آورده ام که امید است مورد پسند علاقمندان واقع شود .

چکیده:

به دلیل ارادت خاصی که مردم ایران به ائمه معصومین (ع) بویژه  حضرت رضا(ع) بخاطر همجواری با حرم مقدس ایشان در ایران- دارند. هرکس از ایشان این ارادت را در حد استطاعت خود به نوعی نشان میدهند که یکی ازین میان حضرت علامه محمدتقی شیخ شوشتری(1281-1374شمسی) است. علامه شیخ، دروصیت نامه خود خانه وکتابخانه ارزشمندشان که حاصل عمر علمی ایشان است را وقف آستان قدس رضوی نمودند. در حال حاضر منزل و کتابهاي آن بزرگمرد جزء موقوفات حضرت رضا(ع) بشمار مي آيندو به راستي اگر آدمي قدر و منزلت خويش را در جهان هستي بداند خواهد فهميد که غير از خدا هيچ کس نمي تواند بهاي او را بپردازد.

آشنایی با علامه محمدتقی شیخ شوشتری

محمدتقی شوشتری(تستری) معروف به علامه شوشتری یا محقق شوشتری، که در بین مردم شوشتر مشهور به شیخ شوشتری و حاج شیخ بود، یکی از علما و دانشمندان معاصر است که در ساحت حدیث‌پژوهی خدمات ارزنده و بی‌سابقه‌ای انجام داده‌است.علامه حاج شیخ محمدتقی شیخ شوشتری، فرزند شیخ محمدکاظم، ونتیجه ی شیخ جعفر شوشتری است. از خاندانی فرهیخته، دانشمند و اهل علم و فضل است. وی در مکتب، قرآن و خواندن و نوشتن و خط ترسل را فرا گرفت. وی در حوزه‌های علمیه کربلا و سپس نجف به کسب علوم و معارف اسلامی ادامه داد، و در همان جا بود که به حلقه درس شیخ آقا بزرگ تهرانی پیوست و از وی اجازه روایت دریافت کرد. او در آنجا اقدام به تالیف کتاب ارزشمند قاموس الرجال نمود و موفق به کسب اجازه از شیخ آقا بزرگ تهرانی گردید. شهرت وی به حدی بود که استادش شیخ آقا بزرگ تهرانی در دو جلد از کتاب الذریعه نام او را آورده، و دوازده عنوان از آثارش را یاد نموده‌است. (حجة الاسلام سید محمد علی امام، معروف به امام شوشتری (۱۳۰۸ – ۱۳۹۴ ق) در مقدمات و ادبیات).

IMG_16472

 مرحوم مومن زاده (از مداحان و نوحه خوانهای مشهور شوشتر) – آیت اله آقاشیخ مهدی شرف الدین – علامه شیخ شوشتری – منبع عکس : آرشیو شخصی آقا شیخ محمد علی شرف الدین

ساختمان کتابخانه شیخ شوشتری

ایشان خانه خویش را به همراه کتب خود بواسطه ارادتشان به حضرت رضا(ع)، وقف آستان قدس رضوی نمودند، که این مکان باتوجه به محدودیت فضا، کفاف تبدیل شدن به یک کتابخانۀ کامل رانمی داد بنابر این ابتدا در کنار منزل ايشان خانه اي جهت کتابخانه خريداري شد و آنرا به منزل آن بزرگوار اضافه نمودند و سپس به همت فرزند ایشان و کمک هاي گوناگون سه منزل ديگر در اطراف آن خريداري وبه فضای کتابخانه افزوده شد. اين كتابخانه درسال 1374 (بلافاصله بعداز درگذشت ایشان) وقف آستان قدس رضوي گرديد.  مساحت كل زمين كتابخانه حدود 1300مترمربع ميباشد كه تقربيا 700مترمربع آن زير بنا دارد.
کتابخانه علامه شیخ شوشتری در دو طبقه مجزا ويژه آقايان و بانوان، با گنجايش 194 نفر، داراي دو سالن مطالعه ويژه آقايان و بانوان در هر طبقه به انضمام ميز مطبوعات روز با مجموعه اي به تعداد 198 نسخه خطي و 22902 جلد كتاب چاپي در تمام موضوعات بصورت قفسه باز ارائه خدمات مي نمايد. 7 نفر پرسنل مجرب در خدمت مراجعان مي باشد. تعداد نشريات موجود در اين كتابخانه 28 عنوان مي باشد. اعضاي اين كتابخانه تا پايان سال 1384، 6895 نفر بوده است.

هادی سرابی – دانشجوی کارشناسی ارشد رشـته  ( نسَخ شناسی و مرمت نسَخ خطی)

آثار و تحقیقات

بيش از پنجاه سال است كه كتابهاى علامه شیخ ، بويژه ((قاموس و نهج الفصاحه و اخبار دخيله )) ايشان از منابع مهم و مرجع شمرده مى شوند و همين ما را از توصيف بيشتر آنها مستغنى مى كند. پس تنها به ذکرنام آنها اكتفا می کنیم:

1. شرح وجيزه شيخ بهايى (نخستين نوشته ايشان )

2. حاشيه بر متن لمعه و بر شرح لمعه .

3. النجعه فى شرح اللمعه ، در 11 جلد.

4. الاخبار الدخيله ، در 4 جلد.

5. قضاء اميرالمومنين على بن ابى طالب عليه السلام (پر انتشارترين اثر محقق كه به زبان فارسى دهها بار به چاپ و به زبان انگليسى هم نشر يافته است .

6. آيات بينات فى حقيه بعض المنامات ، به تازگى به زبان فارسى نيز ترجمه و انتشار يافت .

7. الاوائل .

8.. قاموس الرجال فى تحقيق رواه الشيعه و محدثيهم ، در 14 جلد و پر آوازه ترين و پر بارترين كتاب محقق شوشترى است در علم رجال

9. رساله فى تواريخ النبى و الال (تاريخ چهارده معصوم عليهم السلام)

10. رساله فى سهو النبى (صلى الله عليه و آله و سلم)

11. الدر النظير فى المكنين بابى بصير

12. البدايع (گلستانى كه از هر چمن گلى را به ارمغان دارد)

13. بهج الصباغه فى شرح نهج البلاغه در چهارده جلد (تفسيرى موضوعى و انتقادى )

14. مقدمه اى بر توحيد مفضل ، به زبان فارسى

15. الاربعون حديثا، (چهل حديث در فضائل ائمه معصومين و مسائل فقهى)

16. الاربعينيات الثلاث

17. كشكول ، در 237 صفحه جيبى (غير از كتاب البدايع است (

18. نوادر الاخبار و جواهر الاثار.

19. حواشى بر توضيح المسائل آيه الله خويى .

20. حواشى و استدراكات بر كتاب ثواب الاعمال و عقاب الاعمال

21. جزوه كوچكى درادعيه و اذكار

22. حواشى بر«منتخب المنتخب » (رساله عمليه پدرشان)

23. غرر و درر، در ادبيات

24.  تفسير قرآن ( محقق شوشترى در اين تفسيرى كه آرزوى اتمام و انتشارش را داشت ، بيشتر به دو تفسير معروف شيعى نظر داشت . تفسير تبيان ، اثر بزرگ شيخ طوسى و تفسير الميزان اثر جاويد علامه طباطبايى اين اثر سالهاست كه در دست استاد على اكبر غفارى است تا توسط انتشارات مكتبه الصدوق چاپ و منتشر شود).

تعدادكل ا عضاي اين كتابخانه 10210ميباشد وتعداد كتب اين كتابخانه 31165 نسخه چاپي و192نسخه خطي ميباشد.

منابع:

1. ایران از آغاز تا اسلام، رومن گیرشمن، ترجمه دکتر محمد معین، انتشارت علمی فرهنگی

2. دانشنامه ویکی پدیا(زندگی محمدتقی شوشتری)

3. محمدعلی فرهنگ، مسئول کتابخانه، 12/2/92 ،گفتگوو مصاحبه

4. http://libraries.aqlibrary.org

5. ایران از آغاز تا اسلام، رومن گیرشمن، ترجمه دکتر محمد معین، انتشارت علمی فرهنگی

6.حجت الاسلام سید محمد علی امام، معروف به امام شوشتری (۱۳۰۸ – ۱۳۹۴ ق) در مقدمات و ادبیات

نویسنده: saied

کاردان هنرهای تجسمی و کارشناس باستان شناسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *